יום ראשון, 5 ביוני 2011

תרבות הטרור המיני

אם, באופן גס, ננסה להניח כל מגע מיני על סקאלה שבין אונס "לפי הספר" [קרי, כל סיטואציה שבה הקורבן אמרה "לא", אבל אף אחד לא הקשיב לה] ובין מגע מיני שנובע מרצון חופשי ומהסכמה מלאה, נראה שחלק מאוד גדול נמצא, באופן מאוד הגיוני, בין לבין.


הבלוגוספירה מתחילה לרעוש בימים האחרונים. נשים אמיצות מדברות על חוויות מיניות שלא היו אונס, לפחות לא לפי הספר, אבל הן גם לא היו מרצון חופשי ובהסכמה מלאה. אפשר לקרוא על זה אצל ליהי יונה, שהיא בלוגרית פמיניסטית מוכרת ומוערכת, המנהלת את ראומה, בלוג עם תודעה [הקישור מוביל לפוסט נוסף בעניין]. אפשר לקרוא את זה אצל צפי סער ב"הארץ", וגם אצל מאיה קוי, ובמיוחד אצל דורה.
נשים מתחילות לתהות, האם כל החוויות המיניות שלהן היו תקינות. האם כל סיטואציה שבה הסכמת, למרות שלא רצית, היא בסדר, היא תקינה?
אנחנו מפשפשות בזכרונות שלנו, תוהות בנינו לבין עצמנו. הרי אין פה עניין של שחור ולבן, יש פה הרבה אפור. יש הרבה מקרים שהם לא בדיוק אונס, וגם לא כמעט אונס, אבל הם לא תקינים. הם אולי מקובלים חברתית, אבל משהו מסריח בהם.


אני רוצה לפתוח את הפצע הזה, אבל לא להתעסק רק בשאלה של "האם היה פה אונס או לא". זה לא מה שמשנה כרגע ואני לא מתכוונת להתעסק בהיבטים משפטיים.
מה שמשנה ומה שאני בעיקר רוצה להתעסק איתו זה הלך הרוח החברתי. מה גורם לנו לעבור חוויות מיניות שהן כביכול נורמטיביות לחלוטין, אבל אז אנחנו מקרצפות את עצמנו במקלחת, מנסות להוריד את הטומאה, מרגישות אשמות, אחראיות. 
יש מעין קשר שתיקה על חוויות מיניות שהן בתחום האפור. דור כתב על זה בצורה נפלאה. יש קשר שתיקה ואותו אני רוצה לשבור.


אני לא מבקשת חשיפה מאף אחת. גם אני, סיפרתי את החוויות האפורות שלי ברשת בעילום שם. אבל אני מבקשת לספר, לעודד את הדיון בנושא, לנסות לענות על השאלות הקשות והמורכבות האלו. אני רוצה להעלות את הסיפורים שלכן, בעילום שם או לא בעילום שם. אני רוצה שנפתח את הפה ונעלה את הנושא הזה לדיון. הגיע הזמן להפסיק לשתוק. 


כל סיפור שיגיע אלי אני אעלה ואשאיר לכם לקבוע - האם מה שקרה כאן היה בסדר, או לא? מה הנורמה החברתית אומרת, והאם אפשר לשנות אותה? האם צריך בכלל לשנות אותה? 
אפשר לפנות אלי באימייל - svetybrener@gmail.com
מבטיחה לפרסם הכל. 


ביום חמישי הקרוב, 9.6, תערך הפגנה מול פרקליטות תל אביב. אני אהיה שם.

אין תגובות:

פרסום תגובה